Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff, Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff, Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff, Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff’un daveti üzerine, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Kudret Akay ile gerçekleşen görüşme sonrasında Sayın Büyükelçi 26 Ekim Çarşamba günü saat 11.00’de Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek Merkez çalışmaları hakkında yapılan sunumu izledi.


Schoepff, ziyaretinde 2003 yılında kurulan Merkezin, temel görevi olan Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen her türlü temasın gerek Avrupa Komisyonu bünyesindeki TAIEX (Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi), gerekse AB Kurumları ve onların işbirliği içerisindeki diğer kuruluşlarla (UNDP-PFF/BM Kalkınma Programı, Gelecek için Ortaklık) olan koordinasyonun ve izlemenin sağlanması görevini, ayrıca AB ile yürütülen Mali Yardım ve AB Uyum Çalışmaları,hakkında bilgi aktarıldı, Kıbrıs Türk tarafının Avrupa Birliği’nden beklentileri dile getirildi.


Gerçekleştirilen sunum sonrası Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Akay; Mali Yardım’ın daha da derinleşip, yaygınlaşmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayıp, Yeşil Hat Tüzüğünde ise yapılacak bazı düzenlemeler ile Kıbrıs Türk ekonomisine olumlu katkı yapılabileceğini belirtti.


AB Uyum çalışmaları konusunda, AB yardımlarının ve teknik desteğin artırılması gerektiği üzerine duran Akay, Almanya’nın 4 milyon Türkçe konuşan nüfusu ile KKTC için AB’nin en önemli üye ülkelerinden biri olduğunu belirtti.


ABKM uzmanlarının katılımı ile süren görüşmede, AB çerçevesi içerisinde Almanya ile ilişkilerimizin geliştirilmesi ve benzeri konuların samimi bir ortamda değerlendirmeler yapıldı.


Büyükelçi Schoepff ve Başkan Akay, başlatılan yararlı ilişkinin devamı konusunda mutabık kaldıklarını belirttiler.

Previous Article Açık kapı festivali kapsamında AB Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Sayın Kudret Akay Evrensel Hasta Hakları Derneği'ni ziyaret ederek "Hastanın Sesi" projesi hakkında bilgi aldı.
Next Article AB Koordinasyon Merkezi ile LAÜ, olası bir işbirliği protokolü hakkında görüş alışverişinde bulundu
Print
1472

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
678910
9708

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Başkanı, Kudret Akay AB ve Maronitler konusunda açıklamalarda bulundu

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Başkanı, Kudret Akay, ABKM’inde kendi alanında profesyonelleşmiş, özveri ile işini yapan kişilerin görev yaptığını ancak sözleşmeli şekilde çalıştıklarını, bunun önüne geçilmesi adına yasal zeminin oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Devamı
1112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910