Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff, Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff, Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff, Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff’un daveti üzerine, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Kudret Akay ile gerçekleşen görüşme sonrasında Sayın Büyükelçi 26 Ekim Çarşamba günü saat 11.00’de Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek Merkez çalışmaları hakkında yapılan sunumu izledi.


Schoepff, ziyaretinde 2003 yılında kurulan Merkezin, temel görevi olan Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen her türlü temasın gerek Avrupa Komisyonu bünyesindeki TAIEX (Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi), gerekse AB Kurumları ve onların işbirliği içerisindeki diğer kuruluşlarla (UNDP-PFF/BM Kalkınma Programı, Gelecek için Ortaklık) olan koordinasyonun ve izlemenin sağlanması görevini, ayrıca AB ile yürütülen Mali Yardım ve AB Uyum Çalışmaları,hakkında bilgi aktarıldı, Kıbrıs Türk tarafının Avrupa Birliği’nden beklentileri dile getirildi.


Gerçekleştirilen sunum sonrası Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Akay; Mali Yardım’ın daha da derinleşip, yaygınlaşmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayıp, Yeşil Hat Tüzüğünde ise yapılacak bazı düzenlemeler ile Kıbrıs Türk ekonomisine olumlu katkı yapılabileceğini belirtti.


AB Uyum çalışmaları konusunda, AB yardımlarının ve teknik desteğin artırılması gerektiği üzerine duran Akay, Almanya’nın 4 milyon Türkçe konuşan nüfusu ile KKTC için AB’nin en önemli üye ülkelerinden biri olduğunu belirtti.


ABKM uzmanlarının katılımı ile süren görüşmede, AB çerçevesi içerisinde Almanya ile ilişkilerimizin geliştirilmesi ve benzeri konuların samimi bir ortamda değerlendirmeler yapıldı.


Büyükelçi Schoepff ve Başkan Akay, başlatılan yararlı ilişkinin devamı konusunda mutabık kaldıklarını belirttiler.

Previous Article Açık kapı festivali kapsamında AB Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Sayın Kudret Akay Evrensel Hasta Hakları Derneği'ni ziyaret ederek "Hastanın Sesi" projesi hakkında bilgi aldı.
Next Article AB Koordinasyon Merkezi ile LAÜ, olası bir işbirliği protokolü hakkında görüş alışverişinde bulundu
Print
1759

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
1516
14496

2018/19 Akademik Yılı için AB Burs Programı başvuruları başlamıştır

Bu yılki burs programı, lisans ve yüksek lisans çalışmaları, kısa dönemli programlar (yabancı dil kursları da dahil) ve AB Üye Devletleri'nde staj programlarını kapsamaktadır.
Devamı
1718192021
22232425262728
2930311234